עיגול לטובהלתרומהלהתנדבותeng

הרשת הארצית של מתנדבי חירום ים

אקואושן מובילה את הקמת ותפעול רשת המתנדבים הארצית הראשונה בישראל לטיפול בזיהום ים וחופים בנפט ותוצריו.
מרכיב המתנדבים מוכר בעולם כגורם קריטי בתכניות מוכנות ותגובה לאירועי זיהום כאלו, המתנדבים מתפקדים כ'מכפלת כח' עם יכולות מקצועיות לנהל אירוע זיהום נפט ולעזור במניעת השפעותיו ההרסניות על קהילות ועל הסביבה הימית והחופית.
משימת הליבה של רשת מתנדבי חירום ים היא הגברת המוכנות של מדינת ישראל והרשויות המקומיות במקרה של אירוע זיהום ימי וחופי בנפט.

הרשת הארצית של מתנדבי חירום ים הינה יוזמה משותפת של עמותת אקואושן והיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה בשיתוף אנשי הים התיכון ורשויות החוף.
הים התיכון שוקק פעילות עם פוטנציאל זיהום – פעילות אסדות הגז הקיימות, זיכיונות חדשים לקידוח גז ונפט ותנועה רבה של מכליות נפט ואניות סוחר. עם כל אלה הסיכוי לאירוע זיהום עולה והופך לממשי הרבה יותר.
מדינת ישראל ערוכה באופן חלקי לטיפול באירוע דליפת נפט ממכלית או באסון קידוח בים התיכון. מרבית תכניות החירום המקומיות להגנה על חופים (לרבות טיפול בזיהום חופים בשמן) מצויות באחריות הרשויות החופיות (מועצות ועיריות) ורשות הטבע והגנים.

במקרה של אירועי זיהום ים וחוף בקנה מידה בינוני וגדול אשר הטיפול בהם צפוי להמשך זמן רב, אין 'מכפלת כוח' זמינה ומקצועית של מתנדבים שהינה חלק הכרחי בהצלחתן של תוכניות תגובה. רמת המוכנות הנוכחית של מרבית הגופים והרשויות בישראל לא תאפשר טיפול מיטבי באירועי דליפה בין אזוריים או ארציים. הסיבה לכך, בין השאר, היא אי-אישור חוק התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת) שהוצע בהחלטת ממשלה עוד ב-2008 אולם נכון להיום טרם עבר בכנסת. יוזמת הרשת הארצית של מתנדבי חירום ים נועדה לקדם את יישום התלמ"ת, ולשפר את מוכנות והיערכות הרשויות לאירועי זיהום.

הרשת הארצית של 'מתנדבי חירום ים' המוקמת כיום בקרב רשויות החוף, כוללת בכל רשות ורשות, קבוצת איכות של מתנדבים המהווים כוח עזר מהותי במקרה של אירוע זיהום ימי וחופי בשמן, בכל קנה מידה.
מאז השקת היוזמה ב- 2019, מאות מתנדבי חירום ים עברו הכשרות מקצועיות לטיפול בזיהום ים וחוף בשמן, השתתפו בתרגילים מקומיים וארציים וסייעו בפעולות התגובה לזיהום הזפת בחופים ב- 2021.

להצטרפות

הפעילות השנתית של 'מתנדבי חירום ים' מורכבת מהשתתפות בהכשרות מקצועיות של המשרד להגנת הסביבה וצוות ההדרכה של אקואושן. הכשרות אלו מתקיימות 3-4 פעמים בשנה, לרוב בשעות הערב, חלקן בכיתה וחלקן בשטח בפעילויות התנדבות בחופי הרשויות. מידי שנה מתקיימים תרגילים מקומיים / ארציים לטיפול בזיהום ים וחוף בשמן בהם המתנדבים מתבקשים לקחת חלק ולסייע כפי יכולתם.
בנוסף, אנו מציעים למתנדבים להשתתף בפעילויות העשרה מגוונות כגון סיורים, שנירקולים מודרכים, מדע אזרחי, הרצאות וימי גיבוש. ההשתתפות בפעילויות ההעשרה אינה חובה.

גלריית סרטונים של פעילות הרשת הארצית

חומר מקצועי ודו"חות

פעילות אקואושן באירוע זיהום הזפת בחופי ישראל 2021

עמותת אקואושן פעלה באופן מידי בתגובה לזיהום החל מהיום הראשון שלו. העמותה הפכה למוקד ארצי ועיקרי לגיוס מתנדבים ותפקדה כגוף מקשר בין היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, רשויות החוף, רשות הטבע והגנים, ארגוני הסביבה והמתנדבים הרבים שביקשו לסייע בפעולות הניקוי.

להורדת המצגת

דו"ח מסכם על פעילות אקואושן באירוע זיהום הזפת בחופי ישראל 2021

דו"ח זה מסכם את פעילות עמותת אקואושן ו'הרשת הארצית של מתנדבי חירום ים' באירוע זיהום הזפת בחופי הים התיכון בישראל במהלך פברואר-מרץ 2021. מטרת הדו"ח לקדם את נושא ניהול המתנדבים באירועים עתידיים של זיהום ים וחופים בשמן (נפט ונגזרותיו) ולשפר את המוכנות וההיערכות ברמה הלאומית והמקומית לאירועים מסוג זה.

לדו"ח המלא

דף מידע – הכשרת חירום ים לחברות מהמגזר העסקי

במהלך אירוע זיהום הזפת בחופים שהתרחש בפברואר 2021, פעלו במסגרת העמותה מעל-200 חברות שהתגייסו למאמצי ניקוי הזפת בחופים. לאור הצורך שעלה בסיוע מקבוצות מתנדבים מאורגנות שעברו הכשרה מקדימה, עמותת אקואושן גאה להציג תכנית ראשונה מסוגה וייעודית לחברות בנושא הכשרת חירום ים למגזר העסקי.

קראו עוד

התכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן – התלמ"ת

התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת) היא מסגרת ארגונית המאגדת את הגורמים השונים הפועלים בתגובה לאירוע של שפיכת שמן, שעלול לגרום לזיהום הסביבה הימית לאורך חופי מדינת ישראל בים התיכון ובמפרץ אילת.

קראו עוד

היערכות לאירועי זיהום ים בישראל – מרכז המחקר והמידע של הכנסת

מסמך זה נכתב לקראת דיון ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא "היערכות לאומית להתמודדות עם אסונות אקולוגיים ימיים".

קראו עוד

הערות אדם טבע ודין בשיתוף אקואושן על תזכיר הצעת חוק התלמ"ת 2021

ב- 28/3/21 נפתחה להערות הציבור טיוטה של תזכיר חוק מוכנות ותגובה לתקריות של זיהום הים והסביבה החופית בשמן, התשפ"א- 2021.
אקואושן חברה לעמותת אדם טבע ודין במסמך שהוכן כתגובה לתזכיר.

קראו עוד