הדגל הכחול:

תכנית הדגל הכחול הינה תכנית ייחודית, וולונטרית סביבתית לחופים ומרינות. הדגל הכחול הינו תו איכות בינלאומי המוכר בעולם.

הדגל הכחול ניתן לחופים ומרינות אשר עומדים בקריטריונים בינלאומיים בנושאי חינוך ומידע, איכות מים, בטיחות ושירותים וניהול סביבתי. הדגל הכחול הפך סימן למצוינות המוכר על ידי תיירים ואנשי מקצוע ויכול לעזור לקידום התיירות בחוף או במרינה.

מטרתו של הדגל הכחול הינה לעורר מודעות סביבתית בקרב המשתמשים בחופים, הקהילות החיות סביב החופים ומנהלי החופים, ולעודד ניהול סביבתי נכון. הקריטריונים נקבעו לעבודה משותפת עם נציגי כל בעלי העניין המשותפים במשרדי הממשלה השונים, ברשויות המקומיות ובקהילות.

בתחום החינוך הסביבתי והמידע, על החוף להציע  פעילויות חינוכיות סביבתיות   לקהילה שבקרבתו ולפרסם מידע על המערכות האקולוגיות בחוף ובקרבתו, על השירותים הניתנים בחוף ומהם כללי ההתנהגות בחוף.

בתחום איכות המים על החוף לעמוד בדרישות לאיכות מי הרחצה הן בפרמטרים כימיים והן בפרמטרים פיסיקליים ולעמוד בדרישות תדירות דיגום המים, לפחות חמישה דיגומים לעונה.

בתחום הניהול הסביבתי החוף יעמוד בדרישות בנושאים כגון: איסוף אשפה, מחזור אשפה, אכיפת איסור כניסת רכבים לחוף, איסור לינה שאינה מותרת בחוף ובקרה ואכיפה של כניסת בעלי חיים לחוף.

בתחום הבטיחות והשירותים ידאג החוף לתחזוקה שוטפת ונאותה של מתקני החוף, מספר מצילים ואביזרי הצלה נאותים, תכנית פעולה מוכנה למקרה של זיהום חמור, אכיפה, נגישות לנכים ( לפחות בחוף אחד לכל רשות) ומי שתיה זמינים ונקיים.

לתכנית הדגל הכחול יתרונות רבים: הנפת דגל כחול על חוף הים תביא למיתוג החוף כידידותי לסביבה. תעיד כי החוף עומד בקריטריונים בינלאומיים מתקדמים במתן שירותים לציבור המשתמשים בחוף. הרשות  האחראית לחוף גם כן תמותג כמובילה בנושאי איכות הסביבה והשירות לתושב.  החינוך הסביבתי יקודם. בנוסף, חוף אשר יקבל את סימן המצוינות ימשוך אליו יותר מבקרים ובכך ימנף את העסקים בקרבתו (מסעדות, בתי מלון) ותכנית הדגל הכחול תמצב את ישראל כמדינת תיירות חופים.

מעל הכול, המשמעות הערכית של תכנית זו היא כי רשות מקבלת על עצמה, מבלי שנדרשה לעשות כך, קריטריונים מחמירים, משקיעה מאמצים ומפנימה את עקרונות החשיבה הסביבתית במערכת.

נכון להיום, ישנם ברחבי העולם כ4300 חופים ומרינות המניפים את הדגל הכחול ב49 מדינות ברחבי אירופה, אפריקה, ניו זילנד, דרום אמריקה, קנדה והקאריביים. גם באזורינו מופעלת התוכנית, לדוגמה: ירדן, טורקיה, קפריסין ויוון.

המעוניינים להצטרף לתכנית מוזמנים ליצור קשר עם האחראית מטעם העמותה:

אורלי בביצקי

בטלפון 04-6364485

 

ואלו האתרים שקיבלו את תו "הדגל הכחול" לעונת רחצה 2016:

 

כנרת -חוף אמנון

חיפה – חוף זמיר צפון, חוף זמיר מרכז, חוף זמיר דרום, חוף דדו צפון, חוף דדו מרכז

נתניה – חוף צאנז', חוף העונות, חוף האמפי, חוף הרצל, חוף סירונית צפון, חוף סירונית דרום, חוף לגון (לשעבר ארגמן), חוף פולג

הרצליה – חוף אכדיה צפון, חוף אכדיה מרכז, חוף זבולון

תל אביב – חוף מציצים, חוף ירושלים, חוף גורדון, חוף פרישמן, חוף צ'רלס קלור, חוף גבעת עליה

ראשון לציון – החוף הכחול, חוף הילדים (דתיים לשעבר), החוף הנפרד

אשדוד – חוף מי עמי, חוף אורנים, חוף לידו, חוף הקשתות, החוף הנפרד, חוף י"א, חוף ריביירה

אשקלון – חוף בר כוכבא

אילת – חוף השחפים, חוף הדתיים

מרינות – תל אביב, הרצליה ואילת

גילוי נאות:
ספינת המחקר המדיטריניאן  אקספלורר המופעלת ע"י עמותת אקו אושן שמרכזת את תכנית הדגל הכחול בישראל עוגנת במרינה הרצליה כדרך קבע .מרינה הרצליה העניקה במהלך השנים הנחה על דמי העגינה של הספינה מתוך הבנה ורצון לקידום הפעילות הסביבתית הימית של העמותה .מרינה הרצליה מניפה את הדגל הכחול.