בתחילת חודש אפריל השנה הושק פרויקט TASCMAR, הממומן על ידי האיחוד האירופאי במסגרת התוכנית 2020.HORIZON הפרויקט, המנוהל על ידי מכון המחקר לכימיה הפועל תחת המרכז הלאומי למחקר מדעי בצרפת CNRS)), כולל חוקרים ממגוון מוסדות מחקר ותעשייה מובילים  באירופה, תאילנד  וישראל. על השותפים הישראלים נמנים פרופסור יהודה (הודי) בניהו, מופקד הקתדרה לזואולוגיה סביבתית ע"ש ישראל כהן, מהמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב וכן עמותת "אקואושן" הפועלת לשמירת הסביבה החופית והימית. הפרויקט, נועד לבחון התכנות של שימוש בתרכובות כימיות, המצויות ביצורים ימיים כמו חסרי חוליות, חיידקים, אצות ופטריות בתעשיית התרופות, ובכללה זו העוסקת בהתמודדות עם תהליך ההזדקנות (אנטיאייג'ינג). מרבית המחקר יעשה במים עמוקים, שם קיים פונציאל רב לאיתור אורגניזמים שטרם נחקרו לצורך מציאת מקורות חדשים להפקת חומרי טבע לשימוש כתרופות וחומרי קוסמטיקה.

רקע

ביוטכנולוגיה ימית נחשבת כיום לאחד התחומים המתפתחים והמבטיחים ביותר בחזית המחקר הימי. בין היתר, מוקדשים משאבים רבים לגילוי והפקת חומרים לתעשיית התרופות ממקורות ימיים מגוונים בדגש על חיידקים, אצות ופטריות החיים בשיתוף עם יצורים אחרים או בצורה חופשית במים ובקרקעית הים. מסתבר, כי תהליכי האבולוציה הביאו לידי כך שלאורגניזמים ימיים רבים, כולל אלה שבעומק הים, יכולת התאמה לתנאי הסביבה בה הם מצויים וזאת באמצעות חומרי טבע שהם מייצרים בתהליכים ביולוגיים ופיזיולוגיים למשל בהקשר למחזור הרבייה שלהם. חומרים כגון אלה מהווים מקור חדשני ומבטיח בתעשיות הפארמה והקוסמטיקה, הם מכונים "מוצרים טבעיים" (Natural products) ולעיתים מתאפיינים בתכונות המועילות לאדם בתחומים רפואיים ואחרים, המשיקים להם.

על הפרויקט

האיחוד האירופאי משקיע מאמצים ותקציבים נכבדים במאבק בתופעות בעייתיות, הנובעות מהתארכות תוחלת החיים של אוכלוסיות האדם, המלווה לא פעם בשיעורי תחלואה גבוהים ומציבה שורת אתגרים שלא נודעו בעבר, המהווים נטל כלכלי משמעותי ביותר. אחד מהיעדים שנבחרו על יד התכנית הורייזן 2020, הנו  ניסיון משמעותי ביותר למצוא פתרונות רפואיים לתופעות השליליות, המלוות את הארכת תוחלת החיים. מחד ברכה טמונה בתוחלת החיים המתארכת, אולם מאידך היא מעמידה בעיות רציניות בפני עולם הרפואה ותחומים הקרובים לו. מטרת מחקרים כגון המחקר הנוכחי, לו שותפה אוניברסיטת תל אביב ועמותת אקואושן, הנה ליישם ביו-מולקולות ממקור ימי בתעשיית התרופות והקוסמטיקה. ההנחה הנה, כי ממצאים בתחום, ובעיקר מחקר באזורי ים עמוקים שיחסית פחות נלמדו, יביאו לתגליות פורצות דרך. בהמשך, אותם יצורים שמהם יופקו החומרים המעניינים, בין אם אלה חסרי חוליות ימיים או חיידקים, אצות ופטריות יגודלו בצורה מבוקרת ואינטנסיבית בתנאי מעבדה וזאת בכדי להבטיח אספקה שוטפת ובת קיימה של האורגניזמים לצורך הפקה מסחרית של החומרים שיתגלו בפרויקט. בבסיס בפרויקט, ובהתאם למדיניות הקהילה האירופאית, עומדת חשיבה סביבתית, שנועדה להכיר ולשמר את המגוון הביולוגי שבים ולנצלו בצורה שתבטיח את המשך קיומו ושגשוגו. בפרויקט ייחודי זה משתתפים חמישה מוסדות מחקר אקדמאיים, שמבצעים את המחקר במגוון ימים: ים תיכון, ים סוף, האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט. יחד אתם עובדים שבע חברות פארמה וקוסמטיקה מהמובילות בתחום ובנוסף, אקואושן מישראל, המפעילה את ספינת המחקר MedExplorer, באמצעותה מתבצע דיגום של האורגניזמים בים התיכון. כמו כן, במסגרת הפרויקט  אקואושן אחראית על  ההיבטים הסביבתיים של הפרויקט.