יישום מדיניות וממשק לשמירה על הסביבה וניהול סיכונים דורש בסיס ידע חזק ויכולת ניבוי הנגזרים מנתוני תצפית. כיום נתוני תצפית אלה עדיין מקוטעים מאוד, או אפילו חסרים באזורים מסוימים של הים התיכון, בפרט בחלקו הדרומי. לחלק מהנתונים קיים קושי לגשת ולעשות שימוש בנתונים, בין שאר בגלל יוזמות ומערכות רבות וחוסר אחידות בין הפלטפורמות השונות.

מטרת הפרויקט הינה לפתח פלטפורמה אינטגרטיבית נרחבת, חסכונית, שיטתית ו'ידידותית', המשלבת רשת של מערכות תצפית וחיזוי ברחבי אגן הים התיכון, הן בים הפתוח והן באזור החוף. ODYSSEA יספק נתונים ראשוניים ושירותי נתונים הנגזרים על פי דרישה, לרבות תחזיות, מכל מדינות הים התיכון דרך פורטל ציבורי יחיד ופתוח לקבוצות ומשתמשי קצה שונים. הרשת תשאב את הנתונים שלה מתוך המאגרים הרבים המופעלים על ידי סוכנויות, רשויות ציבוריות, מוסדות מחקר ואוניברסיטאות של האיחוד האירופי, הים התיכון ומדינות שאינן חברות באיחוד האירופי, ותשמש פלטפורמת 'גג' של תחנות הניטור והרשתות הקיימות בים התיכון (כגון קופרניקוס, GEOSS, Goos, EMODNet, ESFRI, Med-OBIS, GBIF, AquaMaps, atlas, MAPAMED, מאגרי מידע לאומיים ואחרים). בנוסף, פערי איסוף נתונים ונגישות יזוהו ויגושרו באמצעות פיתוח והפעלה של תשע תחנות ניטור אזוריות ורשתות מדע אזרחי. בכך יעמיק ODYSSEA ויבסס את הנגישות של נתונים קיימים, כמו גם יגדיל את הכיסוי לאורך זמן ומרחב של נתונים תצפיתיים בים התיכון. בנוסף יערך עיבוד למידע משני ושירותי מידע חדשים המיועד למשתמשי קצה. הפלטפורמה נועדה לתמוך בשימור מגוון ביולוגי, תחזית וניהול סיכונים ומקרי חירום באזורי החוף ובים, על מנת לעמוד בדרישות של מגוון רחב של קבוצות ומשתמשי קצה. דגש מיוחד יינתן לאזורי חוף בהם קיים לחץ אנושי רב ולאזורים בעל משמעות אקולוגית או חברתית-כלכלית. למשתמשי קצה ובעלי עניין יהיו מעורבות מהיום הראשון של הפרויקט בתכנון, הפיתוח, התפעול והתחזוקה של הפלטפורמה וכן באיסוף הנתונים. יתר על כן, מסדי נתונים יהיו מאורגנים בהתאם לדרישות של משתמשי הקצה על מנת למלא את הצרכים שלהם למידע מיוחד ומדויק. הפלטפורמה תמשיך להיות מופעלת ומתוחזקת על ידי שותף תעשייתי ייעודי לאחר סוף תקופת הפרויקט.

 

 

המשימות העיקריות של אקואושן בפרוייקט כוללות:

פיתוח והפעלה של תחנת הניטור הישראלית (כנראה בשת"פ עם גוף המפעיל תחנת ניטור כמו אוניב' חיפה, המרד להג"ס או אחר). חשוב לציין שהכוונה אינה ליצור כפילות מידע ומאמצי ניטור אלא להשלים פערי מידע קיים ופערי הנגשה.

תיאום רשתות מדע אזרחי ברחבי הים התיכון

הכשרה של כול מפעילי התחנות בים התיכון במדעי הים, ושיטות להטמעה באמצעות סדנה/ סדנאות בשיתוף המדקס

סיוע באיתור מידע קיים למאגר המידע

סיוע למיסוד הקשר והטמעה בקרב מקבלי החלטות ומשתמשי הקצה (הלקוחות של הפלטפורמה ואלו שאמורים לקבל אחריות על תחנות הניטור לאחר סיום הפרוייקט).

 

פרטים נוספים:

  • הקונסורטיום מורכב מ- מ-29 שותפים (8 שותפים אקדמים, 3 חב' טכנולוגיה, 7 מפתחי שירותי מידע ומחשוב, 6 ארגונים לא ממשלתיים 2 מומחים למדיניות ו-2 גופים שיעסקו בניהול פרוייקט מורכב זה).
  • מ-14 מדינות (יוון, טורקיה, ישראל, איטליה, ספרד, פורטוגל, בריטניה, צרפת, גרמניה, הולנד, טוניסיה, מרוקו, אלג'יריה ומצרים).
  • משך הפרוייקט: 5 שנים
  • תקציב כולל: מעל 8 מליון יורו