נושא המחקר: סקר ראשוני של רכס הכורכר העמוק מול חופי ישראל

תאריך: אוקטובר 2007

ראש מחקר: רמי צדוק, אוניברסיטת תל אביב

מול חופי ישראל נמצאים שלושה רכסי כורכר תת מימיים, ועוד שניים יבשתיים. במקומות מסוימים הרכסים אחידים ובחלק מקוטעים. רכסי כורכר אלו הינם ייחודיים בעולם בשל הרכבם ואופן היווצרותם: רכסי הכורכר הינם דיונות חול חופיות מאובנות. רכסי הכורכר באופן כללי מקבילים לקו החוף העכשווי ומסמנים את פני הים בתקופות שונות בעבר. בקרקעית הים, בעומק שנע בין 95-125 מטר, ובמרחק של 8-10 מייל ימי מהחוף, מוצאים את רכס הכורכר העמוק מבין כולם, המשויך לתקופת הקרח האחרונה. מערבית אליו ממשיך המדרון המתון יחסית של מדף היבשת עד לעומק של 250 מטרים וממנו והלאה המדרון התלול לים העמוק.

מעט מאוד מידע נאסף על בתי הגידול שנמצאים בעומקי הביניים שבין עומקי צלילת המכשירים לבין עומקים הנמצאים מעבר למדף היבשת. גופים כגון אוניברסיטאות, המכון לחקר ימים ואגמים וצה"ל ערכו באזור רכס הכורכר, בעומק 120 מטר, בעיקר מחקרים גיאולוגיים ומעט מחקר ביולוגי, כל אחד למטרותיו הוא. רוב המידע הביולוגי הגיע בעיקר באופן אקראי מספינות דייג (מכמורתנים). כדי להשלים את התמונה הביולוגית של בית גידול זה ולקבל מושג על אופי החברות המאכלסות אותו והתלויות בו, קיים צורך לאסוף מידע בטכנולוגיות מתקדמות וממוקדות כמו רובוטים תת מימיים, צוללות מחקר וכו'. טכנולוגיות אלו יספקו מידע גם בכל הקשור לאורגניזמים חבויים, החיים בתוך המצע הקשה של הכורכר. כמו כן ניתן יהיה לאסוף נתונים על בעלי חיים מאובנים, שרידים מימת תטיס העתיקה.

באוקטובר 2007 התבצע סקר ראשוני ברכס הכורכר השקוע מערבית לשדות-ים במרחק של 8 מייל ימי מהחוף על גבי ספינת המחקר R\V Mediterranean explore. לאחר איתור ראשוני של בית הגידול הנחקר ותרגול האספקטים הטכניים הכרוכים בפרויקט מסוג זה, כגון עגינה במים עמוקים ושילוח ציוד המחקר לעומק, צילמנו שני סרטוני וידאו: הראשון באזור הגבול שבין המצע החולי למצע הקשה של הכורכר והשני על סלע הכורכר עצמו.

במהלך כל צלילה של הרובוט שנמשכה 25 דקות וכיסתה שטח של 25 מטר מרובע, הראות הייתה מעולה וניתן היה לראות את צללית הספינה עד לעומק של 65 מטרים! כמו כן היה מספיק אור לזהות פרטים ולא נדרשה כל תאורת עזר בעומק 115 מטר. ניתן היה לזהות בברור את צורתו הכללית של הרכס ואת אזורי המצע החולי לצידו. כמו כן ניתן היה להתרשם ממגוון עשיר של מינים. בין השאר, נצפו דגים רבים, קיפודי ים, חשופיות, ספוגים, אצטלניים, אלמוגי אבן ואלמוגים רכים דוגמת נוצת ים.

לסיכום, למדנו כי יש ברשותנו היכולת הטכנית לבצע תצפיות יעילות על בתי גידול הנמצאים בעומקים שהנגישות אליהם בעייתית בצלילת מכשירים. בצלילות שביצענו גילינו בית גידול מגוון ועשיר שעשוי לספק אפשרויות מחקר מעניינות בתחומים רבים. פרויקט זה בחן את היכולות הטכניות שלנו וסיפק התרשמות ראשונית מבית הגידול המדובר. בעתיד, נראה שכדאי לשפר את היכולות הטכניות שלנו לעבודה בעומקים אלו על ידי רובוט מקצועי יותר, בעל יכולות תמרון משופרות, כבל אופטי ארוך יותר, מצלמות משופרות, זרוע איסוף, סל איסוף ואפשרות התקנה של מכשירים נוספים כגון מקדחה להוצאת דוגמאות גלעין מהמצע הרך והקשה. כדי להתמודד עם אתגרים אלו יש לאחד כוחות בין מספר חוקרים המתעניינים בהיבטים שונים של בית גידול חדש ובלתי נחקר זה.